Przejdź do nawigacji Przejdź do treści Gminy wchodzące w skład ZIT Metropolia warszawska wg podziału statystycznego NUTS2

Nowa perspektywa finansowa UE w latach 2021-2027

Samorządy ruszają do kolejnego etapu walki o środki unijne na przyszłe programy operacyjne. Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego zaapelowali, aby powstał jeden program operacyjny dla woj. mazowieckiego, w którym będą dwa komponenty.

– Jako samorządowcy z metropolii warszawskiej, chcemy współpracować i brać współodpowiedzialność za rozwój swojego regionu. Chcemy angażować się na każdym etapie powstawania dokumentów strategicznych i operacyjnych dla nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej w oparciu o realny i rozsądny harmonogram – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i dodaje – Apelujemy o uwzględnienie w projekcie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego działań wspierających rozwój miast wojewódzkich i ich obszarów metropolitalnych.

W Unii Europejskiej trwają prace nad nowym budżetem, z którego będzie można korzystać po roku 2020. Władze Mazowsza oraz m.st. Warszawy zwracają uwagę na to, że przy podziale środków i ustalaniu zasad na lata 2021-2027 w przypadku Mazowsza powinno uwzględniać się nowy podział statystyczny.*

Zachęcamy do zapoznania się ze Stanowiskiem w sprawie wspólnego programu operacyjnego dla województwa mazowieckiego obejmującego regiony warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny. Dokument dostepny jest tu:
Stanowisko dot. wspólnego programu operacyjnego dla województwa mazowieckiego

Gminy i powiaty metropolii warszawskiej apelują o uwzględnienie głosu samorządów w procesie programowania przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, przypadającej na lata 2021-2027 oraz przygotowania Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR). Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskami:
Stanowisko Ustawa

Stanowisko KSRR

 

Projekt rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zakłada tworzenie tak zwanych ZIT PLUS dla perspektywy finansowej 2021-2027. Projekt ZIT PLUS będzie miał znaczenie strategiczne: „kreowania rozwoju metropolitalnego, poprawy zarządzania, wypracowania usprawnień organizacyjnych w dostarczaniu usług aglomeracyjnych i prowadzenia analiz rozwojowych w miejskim obszarze funkcjonalnym, integrujących działania  finansowane z różnych źródeł, w szczególności podejmowaniu działań wykraczających poza  zadania dotyczące wdrażania funduszy unijnych”.

Zachęcamy do zapoznania się ze Stanowiskiem Unii Metropolii Polskich w sprawie przygotowań do ZIT PLUS – strategicznego projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju:
Stanowsko UMP ZIT PLUS

*Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2016/2066 z dnia 21 listopada 2016 r. nastąpił podział województwa mazowieckiego na 2 jednostki statystyczne poziomu NUTS2. Wydzielono NUTS „warszawski stołeczny” w skład którego weszło 70 gmin: m.st. Warszawa wraz z 9 okołowarszawskimi powiatami (grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim oraz wołomińskim). Podział ten będzie podstawą wdrażania funduszy europejskich w perspektywie finansowej 2020+

 

Skontaktuj się z nami

Chwilowo jesteśmy offline. Zostaw wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to będzie możliwe.

Witamy! Rozpocznij rozmowę

Wciśnij ENTER by wysłać wiadomość
Google+