ZIT w Polsce – koncepcja
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument przyczyniający się do realizacji strategii rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych, poprzez realizację zintegrowanych projektów współfinansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są przejawem wymiaru terytorialnego polityki spójności.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne umożliwiają realizowanie wspólnych przedsięwzięć, łączących działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Instrument ten pozwala na wyjście poza sztywne granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego, dając tym samym możliwości większego oddziaływania realizowanym projektom unijnym. Ma za zadanie nie tyle dostarczyć środków finansowych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, ale przede wszystkim pozwolić na wypracowanie mechanizmu koordynacji terytorialnej w zakresie programowania i realizacji działań. Samorządy chcące realizować
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są zobligowane do zawiązania partnerstwa i przygotowania wspólnej strategii rozwoju. Znajduja się w niej m.in. najważniejsze cele i przedsięwzięcia przewidziane do realizacji. Samorządy podpisały także porozumienie o wdrażaniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z zarządem województwa, ponieważ projekty w tej formule finansowane będą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.
Ideą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów, które dotyczą obszaru funkcjonalnego miasta. Dlatego też dofinansowane projekty nie mogą być oderwanymi od siebie, punktowymi inwestycjami, muszą być wzajemnie powiązane.