Nowe parkingi „Parkuj i jedź” w metropolii warszawskiej

14 paź 2019 |
Logo Parkuj i Jedź.

Dzięki wsparciu unijnemu metropolitarny system parkingów przesiadkowych wzbogaci się o kolejnych 19 obiektów. W ten sposób wybudowanych zostanie ponad 1400 miejsc dla samochodów oraz 850 dla rowerów. W Warszawie nowy „Parkuj i jedź” powstanie przy stacji PKP Warszawa Jeziorki.

Parking P+R Warszawa Jeziorki został wybrany do dofinansowania w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, uwzględnionym w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Łącznie budowa 19 nowych parkingów przesiadkowych zostanie dofinansowana kwotą ponad 41 mln zł. Oprócz Warszawy nowe parkingi systemu „Parkuj i jedź” powstaną w Błoniu, Grodzisku Mazowieckim, Jabłonnie, Michałowicach, Milanówku, Piasecznie, Piastowie, Pruszkowie, Radzyminie, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie i Żyrardowie.

Warszawski parking zostanie zlokalizowany w pobliżu linii kolejowej prowadzącej do Radomia, przy stacji PKP Warszawa Jeziorki, w pobliżu ulicy Karczunkowskiej. Obiekt będzie mógł pomieścić co najmniej 138 samochodów (w tym sześć miejsc dla osób z niepełnosprawnościami), a także nie mniej niż 40 miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zamontowane zostaną również dwie ładowarki dla aut elektrycznych.

Przyznane wsparcie unijne jest kolejnym etapem rozwoju sieci tego typu parkingów. W trzech dotychczasowych naborach wniosków o dofinansowanie europejskie na budowę parkingów P+R wyłoniono projekty przewidujące realizację nowych lub przebudowę  istniejących obiektów. W ten sposób powstanie ponad 6 200 miejsc parkingowych dla samochodów oraz blisko 2 900 miejsc dla rowerów. Łączne wsparcie unijne dla tych projektów ma wynieść blisko 134,2 miliona złotych.

Samorządy zaangażowane w rozwój metropolii warszawskiej prowadzą działania służące poprawie warunków i jakości życia jej mieszkańców poprzez realizację projektów mających na celu m.in. zmniejszenie poziomu emisji zanieczyszczeń i uciążliwości transportu. Ważnym elementem realizacji tych założeń jest budowa systemu parkingów Parkuj i Jedź. Sieć parkingów służy w szczególności mieszkańcom gmin metropolii w codziennych dojazdach poprzez zachęcenie do podróżowania komunikacją zbiorową.

Idea funkcjonowania parkingów przesiadkowych typu Parkuj i Jedź opiera się na umożliwieniu bezpłatnego parkowania samochodów dla posiadaczy biletu komunikacji miejskiej lub biletu lokalnego przewoźnika. Dla lepszej rozpoznawalności systemu, warszawski metropolitalny system parkingów „Parkuj i Jedź” zakłada jednolite oznakowanie.