Nowa droga rowerowa z dofinansowaniem z UE w Gminie Wiązowna

10 paź 2019 |

Gmina Wiązowna podpisała umowę z Zarządem Województwa Mazowieckiego na prawie 11 mln zł dofinansowania na budowę drugiej zaplanowanej ścieżki rowerowej, biegnącej od Duchnowa przez Wiązownę do Glinianki.

Całkowita wartość tej projektu o nazwie „Rozwój systemu dróg rowerowych w Gminie Wiązowna” to prawie 12,4 mln zł. Dotacja w wysokości 10 989 757,93 zł została przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa RPO WM: IV Przejście na gospodarkę niskoemisyjną; działanie: 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza; poddziałanie: 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT.

Nowa ścieżka będzie podążała z Duchnowa przez Wiązownę, Pęclin do Dziechcińca, gdzie połączy się z ciągiem pieszo-rowerowym prowadzącym do Malcanowa. Dalej pojedziemy przez Lipowo aż do Szkoły Podstawowej w Gliniance. W ramach projektu powstanie również ciąg pieszo-rowerowy oraz ścieżka od kopca przy ul. Boryszewskiej do „Jartonu”.

W ramach projektu powstanie prawie 10 km drogi dla rowerów wraz z parkingiem dla jednośladów. To ważna budowa, bo znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa rowerzystów, w tym dzieci, które na rowerach dojeżdżają do szkół.

Sieć dróg rowerowych metropolii warszawskiej to doskonała alternatywa dla mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy samochodem. Rower jako codzienny środek transportu to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.