Przejdź do nawigacji Przejdź do treści Gminy wchodzące w skład ZIT Metropolia warszawska wg podziału statystycznego NUTS2

Jak ZITują inni – czyli relacja z konferencji „Instrument ZIT jako ponadlokalne narzędzie rozwoju” – Międzyzdroje 24-25 maja 2016 – część I

24 maj 2016 |

Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego świętuje 10. lecie. Z tej okazji zorganizowano konferencję „Instrument ZIT jako ponadlokalne narzędzie rozwoju”. Jesteśmy tu, słuchamy, notujemy, wyciągamy wnioski.

W ramach wstępu: u kogo jesteśmy gośćmi?

baner

Metropolia szczecińska znajduje się w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Układ i tożsamość aglomeracji są wynikiem długotrwałych procesów społeczno-gospodarczych, sięgających jeszcze do czasów, gdy Odra stanowiła najważniejszy szlak handlowy Pomorza. Szczecin – dawna stolica książęcego Pomorza, jest głównym ośrodkiem miejskim aglomeracji rozlokowanej na pobliskich nizinach i pasmach morenowych wzgórz. Wokół Szczecina rozłożyły się miasta i wsie historycznie, geograficznie, funkcjonalnie, gospodarczo i kulturowo i nim powiązane, które tworzą Szczeciński Obszar Metropolitalny: Goleniów, Gryfino, Police, Stargard, Świnoujście i wiele innych. Także liczne miejscowości po niemieckiej stronie granicy, znajdujące się w obrębie krajów związkowych Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Brandenburgii, chociaż formalnie nie stanowią części SOM, wchodzą w skład trans granicznej metropolii.

Początek współpracy samorządów w tym regionie datuje się na rok 2005. Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego podejmuje i koordynuje działania w sferach transportu i komunikacji, rewitalizacji, renowacji, ochrony środowiska, podnoszenia jakości życia inwestycji infrastrukturalnych itp.

Tu jest pięknie, zobaczcie sami: https://www.youtube.com/watch?v=6YpRqkvBBc0

O czym rozmawiamy?

Pan Michał Ptaszyński – Zastępca Dyrektora w Departamencie Regionalnych Programów Operacyjnych Ministerstwa Rozwoju – omówił status związany z wdrażaniem ZIT w Polsce:

– Zaopiniowano 21 z 24 Strategii ZIT. Czekamy na Kołobrzeg – Koszalin – Białogard, Bydgoszcz – Toruń i Rzeszów
– Sukcesywnie uruchamiane są kolejne konkursy, przede wszystkim w działaniach współfinansowanych z EFS
– Pierwsze rozstrzygnięte konkursy w RIT Subregionu Zachodniego (Rybnik)
– Konieczne przyśpieszenie we wdrażaniu instrumentu ZIT, w kontekście „Planu działań na rzecz zwiększenia efektywności i przyśpieszenia realizacji programów operacyjnych w ramach Umowy Partnerstwa 2014-2020
– IZ RPO wspólnie z IP ZIT powinny czuwać wspólnie nad prawidłowym przebiegiem konkursów – unikać ich przekładania i anulowania.

Pan Michał Ptaszyński – Zastępca Dyrektora w Departamencie Regionalnych Programów Operacyjnych Ministerstwa Rozwoju – wskazał projekty komplementarne POIiŚ .

IMAG0333

Pani Justyna Potiopa, która na co dzień „opiekuje” się projektem POPT 2014-2020 dedykowanym związkom ZIT, pokazała statystki jak poszczególne ZITy w Polsce wykorzystują środki.

IMAG0347

Skontaktuj się z nami

Chwilowo jesteśmy offline. Zostaw wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to będzie możliwe.

Witamy! Rozpocznij rozmowę

Wciśnij ENTER by wysłać wiadomość

Google+