Przejdź do nawigacji Przejdź do treści Gminy wchodzące w skład ZIT Metropolia warszawska wg podziału statystycznego NUTS2

Nowe czujniki monitorują warszawskie powietrze

29 wrz 2022 |

Zakończył się montaż czujników, dzięki którym każdy mieszkaniec Warszawy może sprawdzić aktualną jakość powietrza w stolicy i sąsiednich gminach. Zamontowano ponad 160 urządzeń, co czyni powstałą sieć monitoringu jedną z największych w Europie.

Warszawa systematycznie zajmuje się problemem zanieczyszczeń powietrza. Ważne jest także rzetelne informowanie mieszkańców o aktualnym stanie jego jakości. Dlatego do dotychczasowych stacji pomiarowych dołączyły właśnie 164 czujniki zamontowane przez firmę Airly Public. Aż 108 urządzeń pojawiło się w stołecznych dzielnicach, pozostałe rozlokowano w 17 sąsiednich gminach.

W Warszawie najwięcej nowych czujników – dokładnie połowę – zamontowano przy placówkach edukacyjnych. Pozostałe pojawiły się m.in. przy wybranych urzędach dzielnic i ciągach komunikacyjnych, przy Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej na ul. Rydzowej oraz przy Schronisku na Paluchu. Wszystkie urządzenia będą informować o aktualnej jakości powietrza w mieście.

Zdrowie i jakość życia mieszkańców są dla nas absolutnym priorytetem. Dlatego dbamy o poprawę jakości powietrza. Aby lepiej poznać źródła zanieczyszczeń i chronić mieszkańców, rozwijamy warszawski system monitoringu powietrza. Uruchomiliśmy już 2 precyzyjne stacje – na Pradze oraz w Śródmieściu. Teraz uzupełniamy system gęstą siecią małych czujników. Wspólnie z 17 gminami partnerskimi budujemy jeden z największych systemów w Europie. Czyste środowisko to lepsze warunki życia dla wszystkich warszawianek i warszawiaków – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Dane ze wszystkich dotychczasowych stacji referencyjnych oraz ponad 160 nowych czujników można sprawdzić już na warszawskiej platformie IoT(otwiera się w nowej karcie) oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.

Profesjonalny system monitoringu jakości powietrza

Czujniki mierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także – co jest nowością – PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki mierzą zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a część urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.

Nie tylko Warszawa

Dzięki nowym urządzeniom jakość powietrza można sprawdzić także w 17 sąsiednich gminach: Halinowie, Izabelinie, Karczewie, Konstancinie-Jeziornie, Lesznowoli, Milanówku, Nieporęcie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Piastowie, Radzyminie, Starych Babicach, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie, Ząbkach i Zielonce.

Urządzenia kupiono w ramach projektu „Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakup został sfinansowany w 80% ze środków unijnych.

Warszawa stawia na IoT

IoT czyli urządzenia Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things) to jeden z wiodących trendów nowoczesnych miast. Umieszczone w przestrzeni miasta czujniki monitorujące parametry środowiska oraz miejskiej infrastruktury wraz z zaawansowanymi systemami informatycznymi stanowią źródło wiarygodnych danych – uzyskiwanych automatycznie w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Korzystają z nich nie tylko służby miejskie, ale również twórcy aplikacji, które na co dzień towarzyszą mieszkańcom, np. ułatwiając poruszanie się po mieście. Zestaw 164 nowych czujników jakości powietrza to potężny strumień danych gotowych do wykorzystania przez innowatorów czy startupy. Otwarte dane Warszawy udostępniane są sukcesywnie na platformie api.um.warszawa.pl(otwiera się w nowej karcie).

Skontaktuj się z nami

Chwilowo jesteśmy offline. Zostaw wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to będzie możliwe.

Witamy! Rozpocznij rozmowę

Wciśnij ENTER by wysłać wiadomość
Google+