Współpraca metropolitalna a polityka spójności

Warszawa gości uczestników seminarium Eurocities. Reprezentanci miast europejskich dyskutowali o korzyściach płynących ze współpracy w skali metropolitalnej.
W środę, 12 grudnia uczestnicy spotkali się w otwartym przed dwoma tygodniami Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. To miejsce nieprzypadkowe, bo będące przestrzenią do rozmowy o potencjale gospodarczym Warszawy, a przede wszystkim o ich wpływie na przyszłość i rozwój naszego miasta.
Przedstawiciele europejskich miast rozmawiali o tym, jak skutecznie współpracować oraz w jaki sposób unijne regulacje w zakresie polityki spójności wspierają ten cel obecnie i po 2020 r. Warszawa i sąsiadujące gminy podzieliły się historią swojej współpracy na rzecz lepszego, wygodniejszego życia mieszkańców.
– Dla nas zintegrowane inwestycje terytorialne to coś więcej niż tylko dostępne środki unijne. Oczywiście, stanowiły one istotną „zachętę” do wspólnych działań, ale najważniejszym sukcesem warszawskiego ZIT-u jest zbudowanie wzajemnych relacji i zaufania oraz wypracowania dobrych praktyk współpracy między samorządami. Przekonaliśmy się, że razem łatwiej jest znaleźć konstruktywne rozwiązania problemów, przed którymi stajemy. Jesteśmy już nie tylko grupą samorządów lokalnych, staliśmy się metropolią – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Uczestnicy wydarzenia nie tylko wymieniają się doświadczeniami, aby pomóc miastom w opracowaniu strategii metropolitalnych w kolejnej perspektywie budżetowej. Rozmowy toczą się również wokół tematu, w jaki sposób przedstawiać przekonujące argumenty skierowane do władz krajowych, aby osiągnąć wyraźne wsparcie dla współpracy między gminami poprzez politykę spójności.
Eurocities
Organizacja skupia ponad 140 największych miast europejskich. Jej głównym celem jest współpraca pomiędzy miastami, prowadząca do poprawy jakości życia ich mieszkańców. Chodzi o ich rozwój zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym oraz wsparcie struktur samorządów lokalnych. Warszawa jest członkiem organizacji od 2002 r.
Metropolia działa dla mieszkańców
Inwestycje Warszawy i podwarszawskich gmin realizowane są między innymi dzięki funduszom europejskim z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ta specjalna pula unijnych pieniędzy pomaga samorządom metropolii warszawskiej w kształtowaniu ważnych dla mieszkańców aspektów życia, takich jak transport publiczny, edukacja czy rozwój gospodarczy. Fundusze te umożliwiają także ściślejszą współpracę Warszawy i gmin aglomeracji maksymalnie wykorzystującą ich potencjał i atuty. Warszawa i 39 okolicznych gmin od 2014 r. aktywnie współpracuje i efektywnie wykorzystuje środki z Unii Europejskiej na zintegrowane inwestycje dla mieszkańców. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych metropolii warszawskiej, samorządy podpisały umowy na dofinansowanie unijne na ponad 550 mln zł. Za te pieniądze powstają m.in. drogi rowerowe i parkingi P+R, miejsca w żłobkach.
Więcej o tym jak rozwija się metropolia warszawska tutaj.