Cele
Cel główny projektu:
Wsparcie funkcjonowania Obszaru Metropolitalnego Warszawy, zgodnie z polityką rozwoju kraju i województwa mazowieckiego.
Cele szczegółowe:
1. Wzmocnienie powiązań funkcjonalnych Obszaru Metropolitalnego Warszawy poprzez ich identyfikację, zdiagnozowanie i dostosowanie oczekiwanej interwencji w ujęciu terytorialnym.
2. Wzmocnienie współpracy pomiędzy jst wchodzącymi w skład Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Każda gmina wchodząca w skład Obszaru Metropolitalnego Warszawy będzie włączona w proces formułowania Strategii i Programów. Istniejące związki, stowarzyszenia i porozumienia jst, w ramach Obszaru Metropolitalnego Warszawy, będą szczególnie uwzględnione w procesie badawczym i uspołeczniania wyników projektu.
3. Wspólne zaprogramowanie wizji i celów rozwojowych Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Choć projekt jest realizowany przez 7 jst, wszystkie gminy Obszaru Metropolitalnego Warszawy będą konsultowały i uzgadniały cele w ramach warsztatów strategicznych. Proces budowania identyfikacji jst z projektem rozpocznie się jeszcze przed rozpoczęciem działań projektowych.
4. Operacjonalizacja celów Strategii oraz przygotowanie Programów rozwoju. Programy będą przełożeniem celów na konkretne działania i projekty. Dokonają tego głównie uczestnicy grup roboczych dedykowanych każdemu celowi z osobna. Dzięki temu gminy Obszaru Metropolitalnego Warszawy będą dysponowały konkretnymi propozycjami współpracy i inwestycji w ramach Obszaru Metropolitalnego Warszawy.
5. Przygotowanie samorządów Obszaru Metropolitalnego Warszawy do roli beneficjentów Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Idea współpracy wymaga zmiany sposobu myślenia i postrzegania sąsiadującej gminy jako potencjalnego rywala. Samorządy powinny nauczyć się działać w kompromisie i traktować sukces całego obszaru metropolitalnego jako swój własny. O randze inwestycji zintegrowanych decydować będzie ich wielowymiarowość i otwartość na różne aspekty życia społeczno-gospodarczego mieszkańców.