Gminy wchodzące w skład ZIT Metropolia warszawska wg podziału statystycznego NUTS2
11 wrz 2020 | Edyta Pietr

Zarząd Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” wyraził stanowisko w sprawie zachowania integralności województwa mazowieckiego i powstrzymania planów jego podziału na dwa odrębne województwa.

Rozdzielenie wspólnego organizmu na dwie, odrębne części doprowadzi do poważnych problemów z ich funkcjonowaniem. Konsekwencją podziału będzie skazanie centralnej części Mazowsza (posiadającej wysokie dochody własne) na wpłacanie gigantycznej kwoty tzw. „janosikowego”, które zostanie przetransferowane do wszystkich pozostałych 16 województw. To oznacza, że tzw. Mazowsze regionalne wprawdzie otrzyma swoją część „janosikowego”, ale będzie to nieporównywalnie mniej środków finansowych, niż obecnie organy Samorządu Województwa Mazowieckiego przekazują na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dróg, organizacją przewozów kolejowych, utrzymaniem instytucji kultury i szpitali, zlokalizowanych na tym terenie. W konsekwencji, przy znacząco obniżonym poziomie dochodów (dochody z CIT spadną do poziomu 13% dochodów sprzed podziału!), konieczne będzie pokrywanie kosztów funkcjonowania „zdublowanej” administracji samorządowej do obsługi zadań o charakterze wojewódzkim, co znacząco wpłynie na możliwości wydatkowe w obszarze usług publicznych, m.in. ochrony zdrowia, edukacji publicznej, ochrony środowiska, przeciwdziałania bezrobociu, pomocy społecznej, polityki prorodzinnej, utrzymania dróg wojewódzkich i połączeń kolejowych.

Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem: Uchwała nr 282020 w sprawie przyjęcia stanowiska odnośnie zachowania integralności województwa mazowieckiego

więcej informacji na Stronie Stowarzyszenia Metropolia Warszawa

09 wrz 2020 | Edyta Pietr

Zachęcamy do zapoznania się z listą projektów wybranych do dofinansowania w trybie konkursowym dla konkursu zamkniętego nr RPMA.08.03.02-IP.02-14-001/20:
Lista projektów wybranych do dofinansowania 9.09.20

Członkowie KOP 8.3.2-20

Więcej informacji na stronie konkursu:
8.3.2 Ułatwianie powrotu do aktywności zawodowej RPO WM na lata 2014-2020 – konkurs zamknięty nr RPMA.08.03.02-IP.02-14-001/20

Strona 1 z 13012345...102030...Ostatnia »